1. Kaç Dakikan Var?

    Yemek yapmak için dakikan var.
  2. Dolapta Neler Var?

  3. Ara

Yiyecekler - Helvalar - Helvalar

Her Güne Bir Tarif

Fırında Sıcak Tahin Helvası

Zorluk Derecesi :
Kaç Kişilik? : 2 Kişilik
Hazırlama Süresi : 15 dk
Pişirme Şekli : Fırın
Pişirme Süresi : 15 dk
Toplam Süre : 30 dk

  • 300 Gram Tahin Helvası
  • Bir kaç Damla Limon Suyu

Fırında Sıcak Tahin Helvası Nasıl Yapılır?

1. Fırında helva yapabilmek için bir adet büyükçe bir fırın kabı ya da güveç kullanabileceğiniz gibi, yerken kolaylık sağlaması açısından porsiyonluk fırın kapları ya da güveçler kullanılması tavsiye edilir. Helvayı kakaolu da seçebilirsiniz ancak sade tahin helvası en uygunu olacaktır.

2. Önce helvayı çatalla kolayca ezebilmek için yayvanca bir kap içine kişi başı yaklaşık 100-150 gram helva koyun. (Kişi başı yarım paket margarin büyüklüğü gibi düşünebilirsiniz.)

3. Helvayı çatalla ezmeye başlayın. Üzerine 300 gram helva için yarım limonun da yarısı kadar limon suyu sıkın. Yarım limonun tamamı 300 gram helva için çok fazla gelecektir. Yaklaşık 10-15 damla limon suyu yeterlidir. Limon suyu ile birlikte helvayı çatalla iyice ezin. Bu sırada fırını 180 derecede ısıtmaya başlayın.

4. Helva zaten oldukça yağlı olduğu için ayrıca tereyağı eklemek fazla gelecektir. Ancak tereyağının tadından hoşlanıyorsanız bir tatlı kaşığı kadar da tereyağı ekleyebilirsiniz.

5. Helvayı iyice ezdikten sonra kaplara paylaştırın. Kaplarda yaklaşık 1 cm kalınlığında helva olmalı. Kabı ağzına dek doldurmayın çünkü pişerken kabarıp hacmi genişleyecek ve kaptan taşacaktır.

6. Fırın kaplarını fırına koyun ve ara ara mutlaka kontrol edin. Helva eriyip üzeri hafif pembeleştiğinde fırından çıkararak servis yapın.

7. Fırın kabı kolayca soğumayacaktır. Bunun için kapları kaymaması için peçete serdiğiniz tabaklara koyarak servis yapabilirsiniz.

Not

Fırında sıcak tahin helvası, balığın üzerine yenilebilecek en uygun tatlılardan biridir.

Yanında kızarmış ekmek ve kabından kolayca ile servis edebilirsiniz.

Eğer baharatlı tadlardan hoşlanıyor iseniz helvayı limonla ezerken bir tutam kadar tarçın da ilave edebilirsiniz.

Havuçlu fırında sıcak tahin helvası için öneri:

Dilerseniz havucu rendeleyerek tarçın ile birlikte tencerede haşlayın. Daha sonra yumuşamış havucu dövülmüş ceviz ile birlikte karıştırarak fırın kaplarının en altına yerleştirerin ve ezilmiş tahin helvasını üzerine koyarak fırınlayın.

Afiyet Olsun...

ANASAYFA

Kendine Uygun Tarifi Bul

Malzemeyi Gir, Tarifi Bul

Tarifi beğendiyseniz paylaşabilirsiniz

Şifremi Unuttum

Facebook hesabınızı kullanarak kaydolabilirsiniz.

Facebook hesabınızı kullanarak kaydolabilirsiniz.

Lütfen yukarda gördüğünüz karakterleri yazın.